Southeast Iowa Superconference Championships - 2022
----------------------------------------------------------------------------
BOYS VARSITY TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------
1. Danville - New London
2 3 7 8 15 (17) (19) = 35
Aj Bonnesen, Rylan Martin, Carter Fesler, Jackson Shacklett, Cauy
Garrett, Talan Whaley, Isaac Shinn
2. Mediapolis
1 4 6 14 28 (41) (55) = 53
Solomon Zaugg, Owen Schmidgall, Jeff Campbell, Logan Rosas, Tyler
Bratkowski, Ben Rice, Mak Kennedy
3. Columbus Community
11 13 21 23 36 (52) (54) = 104
Damian Vergara, Tim Hills-Carrier, Cael Phillips, Tyler Humiston,
Oscar Alcala, Alex Rees, Josh Almanza
4. Winfield-Mtunion
10 16 25 26 34 (38) (43) = 111
Kohlby Newsom, Gabriel Hemsworth, Nick Sparrow, Bowen Thomson, Ty
Scorpil, Jacob Haines, Sheaden Adams
5. Lousia-Muscatine Community Schools
18 20 24 39 48 (58) (63) = 149
Gavin Mills, Kellan Walsh, Ty Muniz, Skyler Beck, Ben Coder, Jacob
Schrieber, Talin Brewer
6. Notre Dame/west Burlington
22 31 32 44 45 (71) = 174
Sage Eggar, Anthony Moad, Michael Hadden, Conner Bush, Ryne Rogers,
Caleb Bush
7. Waco Csd
30 33 35 46 47 = 191
Keriran Luitjens, Isaac Rich, Tristan Luitjens, Mattias Luitjens,
Tanner Egli
8. Central Lee
12 29 40 50 61 (66) (72) = 192
Grant Anderson, Leo Thomas, Ayden Kent, Zach Manwill, Brendan Mulligan,
Dan Seamons, Noah Gerber
9. Pekin High School
5 27 42 60 65 = 199
Brady McWhirter, Cole Millikin, Ben Guise, Dylan Sobaski, Brayden
Wages
10. Van Buren
9 53 56 57 67 (69) = 242
Lincoln Bainbridge, Ollie Tackett, Blaine Benjamin, Grant Lilley,
Keaten Kennedy, Isaiah Meek
11. Wapello
37 49 51 64 73 (75) = 274
Garett Dickey, Ashton Slaton, Will Parsons, Jack Boysen, Jordan
Chamberlin-Johnston, Holden Helmig
12. Highland High School
59 62 68 70 74 = 333
Jackson Schneider, Brendan Schnoebelen, Brayden Zywiec, Chase Boshart,
Chase Hickenbottom
Southeast Iowa Superconference Championships - 2022 - Varsity - Boys
Place TmPl No. Name School Gr Time Pace
===== ==== ===== ====================== ============================== == ======= =====
1 1 2796 Solomon Zaugg Mediapolis 11 16:56.2 5:28
2 2 2698 Aj Bonnesen Danville - New London 12 17:05.9 5:31
3 3 2700 Rylan Martin Danville - New London 12 17:15.1 5:34
4 4 2795 Owen Schmidgall Mediapolis 11 17:15.4 5:34
5 5 2848 Brady McWhirter Pekin High School 10 17:36.7 5:41
6 6 2797 Jeff Campbell Mediapolis 12 17:48.3 5:44
7 7 2695 Carter Fesler Danville - New London 11 17:57.0 5:47
8 8 2693 Jackson Shacklett Danville - New London 10 18:09.2 5:51
9 9 2863 Lincoln Bainbridge Van Buren 9 18:15.5 5:53
10 10 2901 Kohlby Newsom Winfield-Mtunion 10 18:16.9 5:54
11 11 2662 Damian Vergara Columbus Community 11 18:20.6 5:55
12 12 2625 Grant Anderson Central Lee 12 18:31.2 5:58
13 13 2659 Tim Hills-Carrier Columbus Community 11 18:32.1 5:58
14 14 2794 Logan Rosas Mediapolis 11 18:36.4 6:00
15 15 2699 Cauy Garrett Danville - New London 12 18:37.6 6:00
16 16 2902 Gabriel Hemsworth Winfield-Mtunion 11 18:48.6 6:04
17 17 2697 Talan Whaley Danville - New London 11 18:50.3 6:04
18 18 2757 Gavin Mills Lousia-Muscatine Community Sch 11 18:50.7 6:04
19 19 2690 Isaac Shinn Danville - New London 9 18:57.8 6:07
20 20 2761 Kellan Walsh Lousia-Muscatine Community Sch 12 19:08.8 6:10
21 21 2661 Cael Phillips Columbus Community 11 19:16.8 6:13
22 2717 Micah Gerber Hillcrest Academy 10 19:23.6 6:15
23 22 2820 Sage Eggar Notre Dame/west Burlington 11 19:26.5 6:16
24 23 2664 Tyler Humiston Columbus Community 12 19:27.8 6:16
25 24 2758 Ty Muniz Lousia-Muscatine Community Sch 11 19:29.4 6:17
26 25 2897 Nick Sparrow Winfield-Mtunion 9 19:30.0 6:17
27 2731 Sheldon Kruse Holy Trinity Catholic 11 19:33.4 6:18
28 26 2898 Bowen Thomson Winfield-Mtunion 9 19:37.5 6:19
29 2732 Maddox Rung Holy Trinity Catholic 11 19:42.5 6:21
30 27 2847 Cole Millikin Pekin High School 9 19:44.1 6:22
31 28 2792 Tyler Bratkowski Mediapolis 11 19:47.9 6:23
32 29 2621 Leo Thomas Central Lee 10 19:52.4 6:24
33 30 2910 Keriran Luitjens Waco Csd 10 19:54.3 6:25
34 2730 Tate Green Holy Trinity Catholic 10 19:57.0 6:26
35 31 2822 Anthony Moad Notre Dame/west Burlington 11 19:59.7 6:27
36 32 2818 Michael Hadden Notre Dame/west Burlington 9 20:12.6 6:31
37 33 2913 Isaac Rich Waco Csd 10 20:15.6 6:32
38 34 2903 Ty Scorpil Winfield-Mtunion 11 20:18.8 6:33
39 35 2912 Tristan Luitjens Waco Csd 9 20:21.1 6:34
40 36 2663 Oscar Alcala Columbus Community 12 20:24.0 6:34
41 37 2884 Garett Dickey Wapello 12 20:25.6 6:35
42 2715 Jesse Blossom Hillcrest Academy 10 20:26.4 6:35
43 38 2904 Jacob Haines Winfield-Mtunion 12 20:27.9 6:36
44 39 2754 Skyler Beck Lousia-Muscatine Community Sch 10 20:29.0 6:36
45 40 2619 Ayden Kent Central Lee 10 20:53.2 6:44
46 41 2791 Ben Rice Mediapolis 10 21:02.2 6:47
47 42 2851 Ben Guise Pekin High School 11 21:02.9 6:47
48 43 2899 Sheaden Adams Winfield-Mtunion 10 21:17.7 6:52
49 44 2819 Conner Bush Notre Dame/west Burlington 11 21:18.0 6:52
50 45 2823 Ryne Rogers Notre Dame/west Burlington 12 21:18.1 6:52
51 46 2911 Mattias Luitjens Waco Csd 12 21:26.8 6:55
52 47 2909 Tanner Egli Waco Csd 10 21:28.5 6:55
53 48 2755 Ben Coder Lousia-Muscatine Community Sch 10 21:31.8 6:56
54 49 2885 Ashton Slaton Wapello 12 21:33.1 6:57
55 50 2623 Zach Manwill Central Lee 11 21:35.0 6:57
56 51 2883 Will Parsons Wapello 9 21:35.4 6:57
57 52 2655 Alex Rees Columbus Community 9 21:38.1 6:58
58 53 2865 Ollie Tackett Van Buren 9 21:48.3 7:02
59 2729 Layne Rung Holy Trinity Catholic 9 21:55.9 7:04
60 54 2658 Josh Almanza Columbus Community 11 21:58.7 7:05
61 55 2798 Mak Kennedy Mediapolis 12 22:05.5 7:07
62 56 2866 Blaine Benjamin Van Buren 10 22:05.6 7:07
63 57 2868 Grant Lilley Van Buren 12 22:20.1 7:12
64 58 2759 Jacob Schrieber Lousia-Muscatine Community Sch 11 22:21.0 7:12
65 2739 Taylor Alberhasky Lone Tree School 10 22:28.3 7:14
66 59 2712 Jackson Schneider Highland High School 11 22:31.2 7:15
67 60 2849 Dylan Sobaski Pekin High School 10 22:50.9 7:22
68 61 2624 Brendan Mulligan Central Lee 11 22:54.7 7:23
69 62 2713 Brendan Schnoebelen Highland High School 12 23:11.5 7:28
70 2741 Jadin Grieser Lone Tree School 12 23:35.2 7:36
71 63 2756 Talin Brewer Lousia-Muscatine Community Sch 11 23:48.4 7:40
72 64 2879 Jack Boysen Wapello 9 24:05.8 7:46
73 65 2850 Brayden Wages Pekin High School 10 24:11.1 7:48
74 66 2620 Dan Seamons Central Lee 10 24:16.5 7:49
75 2740 Joey Birtcher Lone Tree School 11 24:23.4 7:51
results at www.onlineraceresults.com
Southeast Iowa Superconference Championships - 2022 - Varsity - Boys
Place TmPl No. Name School Gr Time Pace
===== ==== ===== ====================== ============================== == ======= =====
76 67 2864 Keaten Kennedy Van Buren 9 24:24.6 7:52
77 68 2711 Brayden Zywiec Highland High School 9 24:28.0 7:53
78 69 2867 Isaiah Meek Van Buren 10 24:30.7 7:54
79 70 2709 Chase Boshart Highland High School 9 24:38.7 7:56
80 71 2816 Caleb Bush Notre Dame/west Burlington 9 25:20.9 8:10
81 72 2622 Noah Gerber Central Lee 11 25:50.6 8:20
82 2716 Jeremiah Danker Hillcrest Academy 10 25:54.3 8:21
83 73 2880 Jordan Chamberlin-John Wapello 9 25:54.4 8:21
84 2657 Bryan Tlatenchi Columbus Community 10 25:54.5 8:21
85 2718 Kyle Neuschwander Hillcrest Academy 10 26:23.9 8:30
86 74 2710 Chase Hickenbottom Highland High School 9 27:24.3 8:50
87 75 2882 Holden Helmig Wapello 9 27:25.7 8:50
results at www.onlineraceresults.com